Zajemite polno žlico kulture!
Vsako mesto ima svojo dušo in kulturo, ki pripoveduje o njegovi preteklosti in oživlja njegove ulice in trge. Koščke kulture 19 zgodovinskih mest, ki poudarjajo njihov edinstveni značaj, smo združili v bogat in raznolik program kulturno-gastronomskega abonmaja Polna žlica kulture z 20 velikimi doživetji, s katerimi praznujemo 20-letnico Združenja zgodovinskih mest Slovenije in ki vam jih predstavljamo v tokratnem blogu.
Kdor išče kulturo, pa najde tudi kulinariko! Gastronomija je del identitete zgodovinskih mest. Obisk kulturnega dogodka, razstave, koncerta iz kulturnega abonmaja zato združite z izvrstnim kulinaričnim doživetjem. Ideje za okušanje tradicionalnih in vrhunskih jedi zgodovinskih mest najdete v predstavitvi kulturnega abonmaja, kjer lahko izberete tudi abonma po svoji meri. Zajemite kulturo z veliko žlico in uživajte v edinstveni ponudbi zgodovinskih mest!
Na muzejsko razstavo ali literarni večer
- Prvi dogodek kulturnega abonmaja bo razstava o Ivanu Ivačiču, prvi slovenski kuharski TV-zvezdi, ki je v šestdesetih letih s svojim kuharskim znanjem razveseljeval gledalce slovenske nacionalne televizije. Letos namreč praznujemo 100-letnico rojstva tega vélikega kuharskega mojstra, čigar slastne jedi so poznali tudi v Evropi. Pri prvem delu razstave, ki se odpira 5. avgusta 2021 in bo v Radovljiški graščini na ogled do 31. decembra, sodeluje Posavski muzej Brežice – Ivačič je bil namreč rojen v okolici Brežic – v drugem delu pa Muzeji radovljiških občin, ki bodo predstavili mojstrovo delo v času, ko je živel v Radovljici. Drugi del razstave si boste lahko ogledali v Posavskem muzeju Brežice med 7. oktobrom 2021 in 11. februarjem 2022.
Vrhunca obeh razstav bosta 7. oktobra 2021 s predstavitvijo Okusov Rado’lce v Brežicah in 29. oktobra 2021, ko se bodo v Radovljici predstavili chef Jure Tomič iz brežiške Ošterije Debeluh in brežiški vinarji.
- Od 18. marca do 15. maja 2022 si boste v Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki lahko ogledali dela mednarodnih umetnikov, ki so med letoma 2003 in 2021 sodelovali na Mednarodnem festivalu Art Stays – leta 2022 bo festival, ki vsako leto na različnih lokacijah na Ptuju predstavlja dela najrazličnejših umetniških žanrov, praznoval že dvajset let!
- Med 16. junijem in 1. avgustom 2022 se morate nujno ustaviti v Topilnici Hg v Idriji, kjer vam bo Železolivarski muzej in galerija Dvor iz Žužemberka predstavil svojo dragoceno zbirko originalnih ulitkov vsakdanjih predmetov, pa tudi umetniških izdelkov iz znamenite nekdanje Auerspergove livarne, ki je bila svojčas ena največjih železolivarn v tem delu Avstro-Ogrske. Med drugim boste izvedeli tudi, da pred Scopolijevo hišo v Idriji še vedno stoji vodnjak, katerega železni del je bil ulit prav v Auerspergovi železarni!
- Gašper Križnik (1848–1904) je bil strasten zbiralec ljudskih pravljic iz Motnika, vasi pri Kamniku. Njegovo zelo bogato pravljično dediščino bodo 18. novembra 2021 v Osrednji knjižnici Celje predstavili različni pripovedovalci. Dogodek prireja Knjižnica Franceta Balantiča iz Kamnika.
- 10. februarja 2022 se bo pisateljica, pesnica, raziskovalka in svetovna popotnica iz Celja Alma Karlin ustavila v Knjižnici Franceta Balantiča v Kamniku. O neverjetnih podvigih Celjanke, ki je v letih 1919–1928 prepotovala ves svet, bo na literarno-glasbenem večeru z naslovom Svet pred domačim pragom spregovorila prevajalka in urednica Alminih del. Prisluhnite življenjski zgodbi ene najbolj navdihujočih žensk iz slovenske zgodovine! Dogodek prireja Osrednja knjižnica Celje.
NA RAZSTAVO LIKOVNIH UMETNIKOV
- Na Ptuju – natančneje v Galeriji mesta Ptuj – si boste od 19. maja do 19. junija 2022 lahko ogledali pregledno razstavo znanega likovnega umetnika in lutkarja Silvana Omerzuja. Izbor različnih del, nastalih v treh desetletjih umetnikovega plodnega ustvarjanja, pripravlja Galerija Božidar Jakac iz Kostanjevice na Krki.
- V Železolivarski muzej in galerijo Dvor vas vabi mesto Žužemberk, kjer se bodo med 14. julijem in 30. avgustom 2022 prepletle tisočere niti v razstavi dragocenih čipkarskih umetnin – čipk, ki že 300 let pripovedujejo o zgodovini Idrije in so tudi del seznama Unescove nesnovne kulturne dediščine! Razstavo pripravlja Društvo klekljaric idrijske čipke.
V gledališče
- Vsi ljubitelji filma Kdo neki tam poje? in seveda vsi ljubitelji gledališča si morate ogledati gledališko priredbo tega kultnega jugoslovanskega filma iz leta 1980. Ta bo 13. avgusta 2021 oživela na dvorišču Metliškega gradu, dogajanje, polno zapletov in značilnega črnega humorja, pa so v »smrtno resno komedijo« oblekli člani Gledališča Toneta Čufarja z Jesenic. Vstopite v avtobus podjetja Krstić – zabava v Metliki je zagotovljena!
- Od oktobra 2021 do maja 2022 si lahko v Gledališču Koper in Prešernovem gledališču Kranj ogledate predstavo po lastni izbiri, poskrbite le za pravočasno rezervacijo vstopnic. Priporočamo vam, da ogled združite s kulinaričnim doživetjem – v Kopru in Kranju najdete vrhunske restavracije, ovenčane z Michelinovim ali priznanjem Gault & Millau.
- Opera Julija pripoveduje o večni ljubezni in neizživetem hrepenenju in v ospredje postavlja Primičevo Julijo, nesojeno nevesto in muzo Franceta Prešerna, ki je dobršen del življenja preživela v Novem mestu. Produkcija Zavoda Novo mesto v predstavi združuje kar 30 vokalistov in komorni orkester, v glavni vlogi pa nastopata Irena Yebuah Tiran in Gaja Sorč. V Ipavčevem kulturnem centru v Šentjurju si boste opero lahko ogledali 11. in 12. decembra 2021.
Glasbeno doživetje
- 2. oktobra 2021 bo na Staro Savo na Jesenicah dediščino Bele krajine prinesla Folklorna skupina Ivan Navratil iz Metlike. Zaplesali, zapeli in zaigrali vam bodo najlepše in najbolj znane plese Bele krajine, edine pokrajine pri nas, kjer se pleše kolo.
- Leto 2021 je razglašeno za leto skladatelja Josipa Ipavca, njegovi samospevi pa za bisere vokalne lirike. Sopranistka Urška Arlič Gololičič je doma iz Šentjurja, prav tako kot Ipavec in njegova rodbina, in prav njegove samospeve – nekatere prvič v javni izvedbi – bo solistka ljubljanske opere ob spremljavi pianista Marka Hribernika v živo izvedla 9. novembra 2021 v Kulturnem centru Janeza Trdine v Novem mestu.
- Le kdo ne pozna zgodbe o čuku, ki se je oženil? V rojstni hiši Huga Wolfa v Slovenj Gradcu boste slišali, kako znana ljudska pesem in zgodba oživi v jazzovskih ritmih – 17. februarja 2022 vam jo bo predstavil jazzovski kvartet Ane Čop. Produkcija pod okriljem Zavoda Novo mesto je primerna za vso družino.
- 17. marca 2022 boste glasbi najbolj znane osebnosti Slovenj Gradca, skladatelja Huga Wolfa, prisluhnili v Novem mestu. Muzej Slovenj Gradec namreč v Kulturnem centru Janeza Trdine v Novem mestu prireja koncert z naslovom Modra noč, Wolfovo glasbo pa bo izvajala skupina Ensemble amici musici Carinthia.
- Mednarodni ansambel Il terzo suono glasbena dela izvaja na baročnih inštrumentih in deluje v zasedbi od kvarteta do komornega orkestra. Njihov koncert, ki ga prireja Tartini festival iz Pirana, boste lahko poslušali 21. aprila 2022 v Sokolskem domu v Škofji Loki.
- Mesti Tržič in Slovenske Konjice poleg legend o strašnem zmaju povezuje tudi glasba. V Dvorani tržiških olimpijcev boste 21. maja 2022 tako lahko prisluhnili skupnemu koncertu Godbe in zgodbe zmajskih mest v izvedbi Pihalnega orkestra Tržič in Godbe na pihala Slovenske Konjice, ki oba delujeta že več kot 90 let. Orkestra bosta zanimivi skupni projekt ponovila še 24. junija 2022 – na predvečer dneva državnosti – na Starem trgu v Slovenskih Konjicah.
- Kulturni abonma bo 30. avgusta 2022 sklenila glasba. Na solističnem koncertu v minoritskem samostanu sv. Frančiška v Piranu bodo izvrstni glasbeniki Saška Kolarič, Aco Biščevič in Tomaž Hostnik izvajali glasbo evropskih narodov, preoblečeno v priredbe največjih skladateljev. Dogodek poteka pod okriljem Javnega zavoda 973 iz Škofje Loke, kjer glasbeniki tudi sicer muzicirajo.
Zakaj ne bi ogleda kulturnega dogodka ali razstave iz kulturnega abonmaja nadgradili z obiskom mesta? Namige za potep po najbolj zanimivih mestnih znamenitosti dobite v Mestu na dan. Odkrijte čare in skrivnosti zgodovinskih mest, kot jih še niste poznali.